Často kladené otázky
Příklady otázek, které vás zajímají
a na něž často hledáte odpovědi
Opravdu potřebuji terapii? Jak mi může pomoci? Obvykle zvládám své problémy sám.
Když si člověk prochází náročnými situacemi v životě nebo třeba jen stojí na rozhraní a neví si rady, kam se dál ubírat, je naopak na místě, promluvit si s někým blízkým. Ano, může to být manžel, přítel, dobrý kamarád, ale někdy má člověk potřebu vyhledat někoho nezávislého, kdo mu poskytne dostatečnou podporu a komu důvěřuje. Člověk si to může představit i tak, že když Vás bolí hlava, záda, máte teplotu, vyhledáte lékaře a čas od času se stává, že své bolesti má i duše a od toho jsou tu terapeuti.
V terapii získáte podporu, naučíte se, jak přistupovat k problémům a jak je příp. řešit, dále si můžete osvojit různé strategie pro lepší zvládání nepříjemných pocitů jako je smutek, deprese, úzkost, vztek.
Mezi výhody terapie určitě patří:
-
- nalezení způsobů, jak se vyrovnat se stresem a úzkostí,
- lepší pochopení sebe sama, svých cílů a hodnot,
- rozvoj dovedností potřebných pro zlepšení vztahů,
- zlepšení komunikace s druhými lidmi
- změna zažitých vzorců chování a rozvoj nových
- zlepšení a posílení sebevědomí
Proč lidé vyhledávají terapii? A jak poznám, že je to opravdu pro mě?
Lidé, kteří přicházejí do terapie, mají pro to různé důvody. Někdy je to proto, že si prochází nějakým zásadním životním obdobím či změnou (ztráta zaměstnání nebo naopak nová vyšší pozice v práci, kde si nejsou jistí, zda na to mají, rozvod, samota apod.). Někteří lidé potřebují pomoc se svými emočními stavy (smutek, úzkost, deprese, vztek). Někdo se chce zbavit svých starých zvyků nebo závislosti (na návykové látce, ale i závislosti na druhé osobě). Jiní se třeba chtějí jen dozvědět o sobě více nebo potřebují povzbudit na cestě za svými cíli.
Terapie nabízí řadu možností, jak člověka podpořit a pomoct mu získat dovednosti potřebné pro zvládání těchto nepříjemných stavů a situací.
Stručně řečeno, lidé, kteří vyhledají terapii, reagují na určité signály ve svém životě a cítí, že je třeba provést nějakou změnu.
Jak taková terapie vypadá?
Každý člověk je jiný a tak i cíle a zaměření terapie se liší v závislosti na tom, s čím kdo do terapie přichází. Co je určitě vždy stejné, je diskuse o aktuálním dění ve Vašem životě, o Vaší životní historii, která se vztahuje k problému, se kterým do terapie vstupujete.
V závislosti na konkrétních potřebách každého klienta, může být terapie krátkodobá (většinou se jedná o řešení konkrétního problému – např. „na konci terapie budu schopna znovu samostatně jezdit dopravními prostředky“) nebo dlouhodobá (tady se zpravidla jedná o práci na osobním rozvoji). Ať už se jedná o krátkodobou nebo dlouhodobou terapii, s terapeutem si sjednáte pravidelný termín (obvykle jednou týdně). Aby však terapie mohla být úspěšná, je třeba být v ní aktivní. To znamená, snažit se přenést si osvojené znalosti a dovednosti z terapie do běžného života.
Budu muset užívat nějaké léky?
V prvé řadě, léky vám může předepsat pouze váš praktický lékař nebo psychiatr. Psychoterapeut vám léky nepředepíše. Užívání léků pro konkrétní problémy je velice individuální. Někdy stačí ke zvládnutí pouze terapie, někdy je třeba kombinace terapie a léků. Pokud by taková situace nastala, terapeut to s vámi prokonzultuje a doporučí Vám odborníka, který je k napsání léků kompetentní a se kterým to znovu důkladně prokonzultujete.
Jakékoli dotazy mi můžete zaslat na můj email lucie.belohlavkova@gmail.com.