O mně
Práci terapeuta nevnímám jen jako
zaměstnání, ale i jako určité poslání

Jmenuji se Lucie Bělohlávková a jsem kognitivně-behaviorální terapeutka. Jelikož nejsem zdravotník, neposkytuji zdravotní služby.
Vystudovala jsem speciální pedagogiku na PedF Univerzity Karlovy, kde jsem po absolvování studia i několik let vedla přednášky a cvičení zaměřené na poruchy autistického spektra (PAS).
Po studiu na Vysoké škole jsem absolvovala výcvik v kognitivně-behaviorální terapii na Odyssea – Mezinárodním institutu KBT. Při své práci využívám tohoto přístupu. V roce 2016 jsem absolvovala u prof. Stanislava Kratochvíla kurz Hypnózy, kterou také ve své praxi nabízím. Od roku 2018 jsem ve výcviku v existenciální analýze a logoterapii. V roce 2019 jsem zahájila výcvik ve schematerapii.
Specializuji se především na problémy spojené s úzkostnými stavy (fobie, panická porucha, sociální úzkost, obsedantně-kompulzivní porucha – OCD a další). Moje praxe je důvěrná a vždy se snažím vytvořit především příjemné a empatické prostředí, které umožňuje mým klientům, aby dosáhli efektivně pozitivní změny.
Jsem členem České asociace pro psychoterapii a České společnosti koginitivně-behaviorální terapie (ČSKBT). Jsem lektorkou kurzů zaměřených na rozvoj sociálních a komunikačních dovedností a autorkou několika odborných publikací a článků. Pravidelně se účastním odborných terapeuticky zaměřených konferencí, kde také aktivně přednáším. Moji práci superviduje MUDr. Michaela Novotná.
Společně s klientem se snažíme najít optimální řešení problémů, se kterými do terapie přichází. Mým cílem je mít vždy na jedné straně profesionální, ale také maximálně osobní přístup. Věřím, že to přináší své plody.
PUBLIKACE
- Bělohlávková, L.: Tak už se nestyď. Praha: Portál, 2019.
- Bělohlávková, L.: Jak přežít, když se často bojím. Praha: Portál, 2017.
- Bělohlávková, L.: Rozvoj sociálních dovedností. Praha: Pasparta, 2012.
- Vosmik, M., Bělohlávková, L.: Žáci s poruchou autistického spektra v běžné škole. Praha: Portál, 2010.
- Bělohlávková, L., Gnanová, E.: Podporované zaměstnávání pro lidi s Aspergerovým syndromem. Praha: APLA, 2008.
- Čadilová, Žampachová, Bělohlávková, Polenský: Specifika výchovy, vzdělávání a celoživotní podpory lidí s Aspergerovým syndromem. Praha: IPPP, 2006.
- Bělohlávková, L.: Aspergerův syndrom. In: Pedagogická a psychologická diagnostika. Praha: Raabe, 2005 – 2008.
ČLÁNKY
- Čaladi, T.: OCD u dětí aneb vtíravé myšlenky a potřeba rituálů, které druhým nedávají smysl. Marianne [online]. [vyd. 2022-11-23]. Dostupné z: https://www.marianne.cz/zdravi/ocd-u-deti-aneb-vtirave-myslenky-potreba-ritualu-ktere-druhym-nedavaji-smysl
- Čaladi, T.: Život s OCD aneb když 24/7 bojujete s vašimi úzkostnými myšlenkami. Elle [online]. [vyd. 2021-05-11]. Dostupné z: https://www.elle.cz/krasa/fitness-zdravi/zivot-s-ocd-aneb-kdyz-247-bojujete-s-vasimi-uzkostnymi-myslenkami
- Bělohlávková, L.: Podpora rodičů dítěte s OCD. Soft-zs.cz [online]. [vyd. 2020-10-21]. Dostupné z: http://www.soft-zs.cz/item/334-balohlavkova-lucie-podpora-rodicu-ditete-s-ocd
- Těthalová, M.: Úzkost nepřichází jen proto, aby nás nějak mučila. Informatorium 3-8. 2020, č. 3, Praha: Portál.
- Římanová, R.: Diagnóza strach. Týden. 2019, č. 06, Praha: Empresa Media, a. s.
- Těthalová, M.: Každé dítě potřebuje vědět, že lidi kolem něj jsou fajn a že jim může věřit. Informatorium 3-8. 2017, č. 8, Praha: Portál.
- Roháčková, K.: Psychoterapeutka: Problémem je, když si děti začnou dělat mamuta z běžných situací. iRozhlas.cz [online]. [vyd. 2017-10-06]. Dostupné z: http://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/rozhovor-psychoterapie-deti-uzkost-lucie-belohlavkova-jak-prezit_1710060808_kro
- Řeháková, V.: Nejdivnější fobie: Nezvonit prosím! aneb Fobie ze zvonků. Vitalia.cz [online]. [vyd. 2016-05-31]. Dostupné z: http://www.vitalia.cz/clanky/nejdivnejsi-fobie-nezvonit-prosim-aneb-fobie-ze-zvonku/
- Řeháková, V.: Ty nejšílenější fobie: Strach ze zvracení promění život v peklo. Vitalia.cz [online]. [vyd. 2016-05-18]. Dostupné z: http://www.vitalia.cz/clanky/nejsilenejsi-fobie-ze-zvraceni/
- Řeháková, V.: Specifické fobie: Pomóc, knoflík! Vitalia.cz [online]. [vyd. 2016-04-20]. Dostupné z: http://www.vitalia.cz/clanky/specificke-fobie-pomoc-knoflik/#ic=articles-related&icc=item-1
- Chocová, B.: Děti se nerodí líné. Jak rozhýbat malé lenochy? Vitalia.cz [online]. [vyd. 2015-02-24]. Dostupné z: http://www.vitalia.cz/clanky/deti-se-nerodi-line-jak-motivovat-male-lenochy-ke-sportu/
- Bělohlávková, L.: Vítězný boj s úzkostí (odborný názor). Psychologie dnes. 2014, č. 12, Praha: Portál.
- Bělohlávková, L.: Terapie panické poruchy. Psychologie dnes. 2013, č. 7-8, Praha: Portál.
- Bělohlávková, L.: Skupinové nácviky sociálních dovedností pro děti s Aspergerovým syndromem. Učitelské noviny. 2011, ročník 114, Praha: GNOSIS.
- Bělohlávková, L.: Kolik melounů unesete? (Intervence v pragmatické jazykové oblasti u dětí s Aspergerovým syndromem). Psychologie dnes. 2009, č. 1, Praha: Portál.
- Thorová, K., Bělohlávková, L.: Autismus: svět přesných pravidel. Psychologie dnes. 2008, č. 4, Praha: Portál.
ROZHLAS
- Co když se na něco nabodne? Obsedantně-kompulzivním rodičům se vnucují strašlivé myšlenky. In: Houpačky (rozhlasový pořad). Radio Wave, 4. 11. 2020 (pořad si můžete poslechnout zde)
- Jak zkrotit fobie. In: zVědavosti (rozhlasový pořad). ČRo Dvojka, 19. 11. 2015, 38:50 min. (pořad si můžete poslechnout zde)
- Fobie. In: zVědavosti (rozhlasový pořad). ČRo Dvojka, 10. 11. 2015, 35:00 min. (pořad si můžete poslechnout zde)
TELEVIZE
- Aspergerův syndrom. In: Diagnóza (televizní pořad). ČT, 2010. (pořad můžete zhlédnout zde.)